Thermo Fisher Scientific podpoří mladé vědce. Na jejich výzkum půjde 200 000 korun

Brno, 29. 3. 2021 – Přední výrobce elektronových mikroskopů podpoří mladé vědce, kteří ke své práci využívají elektronový mikroskop nebo jiné pokročilé analytické přístroje. Soutěž o dvouletý grant ve výši 200.000,- korun vyhlašuje společně s Československou mikroskopickou společností (ČSMS). Vědečtí pracovníci nebo PhD studenti se mohou přihlašovat do 31. května.

Loňskou vítězkou se stala Daria Drozdenko z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V rámci dvouletého postdoktorandského pobytu v japonském Magnesium Research Centre se seznámila s technologií výroby perspektivních hořčíkových slitin metodou rychlé solidifikace. Výzkumu se věnuje i nadále, ve spolupráci s japonským týmem studuje fyzikální aspekty deformačních mechanismů, přičemž výzkum mikrostruktur provádí na elektronovém mikroskopu Quanta od Thermo Fisher Scientific. Dosažené výsledky pomohou vyvinout novou generaci hořčíkových slitin s vysokou pevností a tažností s potenciálem pro využití v leteckém průmyslu či biomedicíně. Stipendium využije na pracovní cestu na partnerské pracoviště MagIC, Helmholtz Zentrum v Německu.

Soutěž pro mladé vědce vyhlašuje Thermo Fisher Scientific již 14. rokem. „Mladé vědce podporujeme dlouhodobě. Investice do vědy a výzkumu jsou základním pilířem posouvání hranic lidského poznání. Elektronový mikroskop nachází své uplatnění v mnoha odvětvích, od materiálového výzkumu, přes biologii nebo třeba vývoj polovodičů,“ říká Petr Střelec, generální ředitel společnosti Thermo Fisher Scientific. „Prostředky grantu mohou financovat výzkumné projekty, různé konference nebo osobní vzdělání“, doplňuje Petr Střelec.
Přihlašování do soutěže o grant probíhá na webu ČSMS – https://mikrospol.cz/stipendia

O společnosti Thermo Fisher Scientific
Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem produktů pro vědu s obratem 24 miliard USD a více než 70 000 zaměstnanci v 50 zemích světa. Mezi zákazníky patří výzkumná centra, univerzity, výrobci léčiv a světoví producenti elektroniky.
Brněnské technologické centrum sídlící v Brně na Černovických terasách se zaměřuje na vývoj a výrobu elektronových mikroskopů a spektrometrů. Společnost zaměstnává přes 1 300 odborníků, zejména specialisty v oblasti IT, fyziky, elektroniky, konstrukce, ale také logistiky. Již několik let je také největším exportérem v Jihomoravském kraji.

Podívejte se také na aktuální nabídku pracovních pozic u Thermo Fisher Scientific.

-red-